Ahogyan arról korábban a honlapunkon beszámoltunk, a hatékony, határokon átívelő együttműködés érekében 2024.07.01-től egy közös tűzmegelőzési projektet indít a Vajdasági Erdők Közvállalat (Public Enterprise “Vojvodinašume” Petrovaradin) vezetésével, a KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt., a Vajdasági Autonóm Tartomány Európai Ügyek Alapja (European Affairs Fund of AP Vojvodina), valamint a Szerb Köztársaság Belügyminisztériuma (Ministry of Interior of Republic of Serbia- Sector for Emergency Management).
A STOP FIRES (StrengThening Organizations in the Protection against FIRES) című Interreg projekt első terepi gyakorlatát a KEFAG Zrt. 2024. november 12-én tartotta meg a Bugaci Erdészet kezelésében lévő harkakötönyi erdőtömbben.
A szakmai gyakorlaton hazai és Szerbiából érkezett erdész szakemberek mellett a Bács Kiskun Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Kollektívája vett részt közel 50 fővel.
A terepi nap nyitásaként Dr. Andrési Dániel erdőgazdálkodási és természetvédelmi osztályvezető (a STOP FIRES projekt hazai projektmenedzsere) köszöntötte a megjelenteket, valamint röviden ismertette a projektet a résztvevőkkel. Ezt követően Antal Zoltán erdőőrzési felügyelő (KEFAG Zrt.) köszöntötte a megjelenteket, majd átadta a szót Gyapjas János tűzoltó ezredes igazgatóhelyettes (Bács Kiskun Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság) úrnak, aki köszöntője után eredményes terepi gyakorlatot kívánt a munkatársainak.
A navigációs gyakorlat megkezdése előtt Szemler Zoltán a HESZTIA Tűzvédelmi és Biztonságtechnikai Kft. ügyvezetője bemutatta a projekt megvalósítása során beszerezni tervezett szabadtéri tűzoltáshoz használható eszközöket, szakfelszereléseket. A legnagyobb érdeklődést a pick upra szerelhető Vallfirest SKID gyorsbeavatkozó egység váltotta ki, amelynek beszerzését szintén a projekt során tervezzük megvalósítani.
A színvonalas eszközbemutatót követően elindult a terepvezetési navigációs gyakorlat. A gyakorlat célja, hogy a Katasztrófavédelem munkatársai helyismeret nélkül, önállóan eljussanak a térképen megjelölt lokális tűzgócokhoz. Jelen esetben ezeket a pontokat bóják jelölték. A gyakorlat akkor minősült sikeresnek, ha az adott egység visszahozta a bázisra a térképen megjelölt helyszínről a bóját, azaz eloltotta a tüzet.
A kiváló több évtizedes együttműködésnek és a gyakorlatoknak köszönhetően a Katasztrófavédelem munkatársai sikeresen teljesítették a gyakorlatot.
A gyakorlat során projektpartnereink, a Vajdasági Erdők Közvállalat munkatársai is részt vettek a navigációs gyakorlaton, valamint megtekintették a hazai erdőtűzoltási gyakorlat jelenlegi eszközeit, valamint a projekt során beszerezni tervezett eszközöket. Szerb partnereinkkel megtekintettük a harkakötönyi nyitott, 350 m3-es erdei oltóvíz tározót is. Itt, a gyakorlat részeként a Vallfirest Skid gyorsbeavatkozó egység sikeresen bemutatta, hogy technikai felépítése alkalmas nyitott vízfelszínről történő felszívásos táplálásra, vízutánpótlásra is.