Azt mindannyian tudjuk, mennyire fontos a házi méhek tevékenysége. Azonban arról hajlamosak vagyunk megfeledkezni, hogy mellettük a mintegy kétezer beporzó rovarfaj közül a legtöbben olyan méhek, akik magányosan élnek. Petéiket az általuk kiválasztott lyukakba, járatokba helyezik, ahová előzetesen nektárt és virágport halmoznak fel, majd ezeket a bölcsőkamrákat gondosan lezárják. A kikelő lárva elfogyasztja a beraktározott táplálékot, bebábozódik, kikelés után pedig kirágja magát, és elkezdi a számunkra is oly hasznos beporzó munkát.
A KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. által forgalmazott méhecskehotelek olyan mesterségesen megalkotott, a beporzó-fajok számára ideális szaporodó helyett biztosító berendezések, amelyek amellett, hogy rendkívül hasznosak, dekoratív kiegészítői a kertnek.
A méhecskehoteleket már a tavasz első napjaiban érdemes kihelyezni, hiszen lakóik áprilisban kezdenek el berendezkedni. Noha a forgalom a nyár elején alábbhagyhat, a nyár végi lehűlések után még számíthatunk vendégekre. A hoteleket mindenképpen olyan helyekre kell kirakni, ahová naponta néhány órát oda süt a nap, esőtől védett és - mivel a rovarok látványa jótékony hatással van a közérzetre - jól látható legyen.
Nemcsak az udvar dísze ez a különleges kis építmény, hanem jó szolgálatot tehet az iskolák és óvodák udvarán, ahol a gyermekek a megfelelő óvintézkedések mellett megfigyelhetik, hogyan zajlanak ezeknek az aprócska rovaroknak a mindennapjai. Hasznos szerepet tölthet be a mezőgazdasági területek, kertek nem kezelt szegélyein. Sőt, a biokertészkedés egyik jelentős támogatója lehet.
A hotelek úgy vannak kialakítva, hogy a lehető legtermészetesebb szaporodóhelyet biztosítsák a méheknek. Anyagában fenyő deszka, nyár kérgezetlen széldeszka, toboz, tégla, nád, forgács alkotja. Az elejére kifeszített drótháló pedig nemcsak egyben tartja azt, hanem a háló lyukainak kicsiny mérete miatt szelektív hatással bír. Így csak azok a fajok veszik birtokba, amelyeknek valóban szánjuk. A ragadozók ennek köszönhetően nem férhetnek hozzá a bölcsőkamrákhoz, így a védelem szerepét is betölti.