Varázslatos élőhelyek az erdő mélyén – avagy mik azok a „tündérkutak”?

Az erdőjáró emberek biztosan találkoztak már a fák tövében megbúvó, mesevilágot idéző apró víztestekkel. Van, aki ezeket - teljesen jogosan - tündérkutaknak nevezi, hiszen látva őket, az ember gyermeki énjének képzelőereje azonnal beindul és mágikus erdei élőlények fürdőhelyeként vizualizálja.

A valóság sem kevésbé izgalmas, mint az elménk játéka. „A limnológiai* szakszóval dendrotelmának (az ógörög dendro, mint fa, és a tavacska jelentésű telma kifejezésből) nevezett aprócska vízállások fákhoz kötődő időszakosan összegyűlő, esővíz alkotta víztestek. A bekorhadt tőüregekben összegyűlő esővíz igen sokáig a fa odvában marad, egyedi mikroklímával rendelkező élőhelyeket kialakítva.” – nyilatkozta Dr. Kovács Bence ökológus, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont tudományos munkatársa.

Saját tapasztalataim alapján leggyakrabban a sarjerdőkben találkoztam velük. Miután véghasználatot követően hagyják a sarjakat tuskókból és gyökerekből kinőni, így idővel a megvastagodó új törzs mellett a régi csonkja belülről kifelé korhad, létrehozva az esővíz megtartásához szükséges üreget.

A 2017 óta zajló Life4Oak Forests projekt során olyan tündérkutakat is találtak, amelyek vízutánpótlását nem kizárólag a csapadék biztosítja, előfordul ugyanis, hogy a bekorhadt tőüreg kapcsolatban marad az élő törzzsel, ilyenkor pedig a gyökerek által felszívott vízből a dendrotelmába is jut utánpótlás.

A dendrotelmák vizében sokrétű és kifejezetten jellegzetes élőlényközösségek alakulnak ki. A szakemberek 18 európai gerinctelen fajt tartanak számon tündérkút-specialista fajként. Van olyan moha, az Anacamptodon splachnoides, amely csak ezekben a dendrotelmákban fordul elő. Mindezek mellett a gerinces fajok számára is fontosak lehetnek ezek a mikro-élőhelyek, elsősorban mint ivóvízforrások. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy Zagyva Gergő, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa egy bujáki tündérkútnál egyebek mellett vadmacskát, rókát és meggyvágót is lencsevégre kapott kameracsapdával. Nagyon különleges, szigetszerű ökoszisztémák jönnek így létre, ezért ezek az élőhelyek különösen érdekesek a metapopulációkat** kutató szakemberek és a taxonómusok*** számára is.

* A limnológia az a tudomány, amely az édesvizekkel, mint komplex – fizikai, kémiai és biológiai komponensek kölcsönhatása által létrejövő – rendszerekkel foglalkozik.

** A metapopuláció egy ökológiai fogalom, amely meghatározza az azonos fajba tartozó egyedek populációinak halmazát, amelyek térben vagy időben el vannak választva, és amelyek diszperzióval kapcsolódnak egymáshoz.

*** A biológiában a rendszertant (taxonómia) az élőlények csoportosításával, leírásával, elnevezésével foglalkozó tudományágat kutató szakember.

A rókás fotó: a Bükki Nemzeti Park vadkamerájának felvétele.

Youtube-link: https://www.youtube.com/watch?v=59EuQ2mUra4&t=4s

Tarjányi Lili

Tűzgyújtási tilalmak

KEFAG Zrt.

KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt.

Cím: Kecskemét, 6000 József Attila u. 2.
Tel. +36 76/510-400
Fax: +36 76/328-318
e-mail: kefag@kefag.hu
Faanyag kereskedelmi lánc technikai azonosító szám: AA0150286

Kapcsolat

Működési terület

A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában.
Elfogadom a sütik használatát. Adatkezelési tájékoztató